Σχολικός Κήπος

Η μάθηση μέσα από τη χαρά του καλλιεργείν

Μια συλλογική προσπάθεια που αγκαλιάστηκε, αγαπήθηκε και πραγματικά επέφερε καρπούς!

Κάτω κήπος
Κάτω κήπος, μελιτζάνες δεξιά
Κάτω κήπος, ντομάτες αριστερά
Ντομάτες
Μελιτζάνα
Κολοκυθάκια
Φασολάκια
Επάνω κήπος, κολοκυθάκια και φασολάκια
Ντομάτα
Καρότα και Σέλερι στο δεξιό τμήμα του πάνω κήπου
Κρεμμύδια
Πάνω Κήπος

Ευχαριστούμε θερμά τον Δήμαρχο Ιητών κο Γκίκα Γκίκα που ανταποκρίθηκε άμεσα στο κάλεσμα αυτής ιδέας με αποτέλεσμα να πραγματοποιηθεί ο οραματισμός του εγχειρήματός μας, την κα Γουνελά Κυριακή Γεωπόνο του Δήμου Ιητών που επιμελήθηκε τον σχολικό κήπο, καθώς επίσης και τους υπαλλήλους του Δήμου Ιητών που συνέδραμαν την προσπάθεια και παρείχαν πολύτιμη βοήθεια.

Ευχαριστούμε από καρδιάς τους μαθητές και τις μαθήτριές μας που συμμετείχαν ενεργά στην κατασκευή του κήπου, αγκαλιάζοντας και μαθαίνοντας μέσα από την χαρά της δημιουργίας.

Ευχαριστούμε τις/τους Εκπαιδευτικούς που βοήθησαν στην υλοποίηση του έργου και χρησιμοποίησαν τον χώρο διδάσκοντας τα παιδιά με φόντο τη φύση!

Ευχόμαστε να θεσμοθετηθεί η προσπάθεια, να επεκταθεί και να “καρποφορεί ” εφεξής.

Φώτιος Γαληνίκης