ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΑ 200 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ 1821

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Κιλκίς διοργανώνει διαδικτυακές εκδηλώσεις για τα 200 χρόνια από την Επανάσταση του 1821. Οι εκδηλώσεις αυτές απευθύνονται στους/στις μαθητές/τριες, στους εκπαιδευτικούς και σε κάθε ενδιαφερόμενο/η πολίτη.

Την Τρίτη, 23 Μαρτίου, 06:00 μ.μ. θα μεταδοθεί ζωντανά σχετική εκδήλωση στον ηλεκτρονικό σύνδεσμο του ΥouΤube:

Ομιλητές και θεματολογία:

1. Χατζόγλου Έλενα

Διδάκτωρ Φιλολογίας του Ε.Κ.Π.Α., Θεολόγος, συγγραφέας, καθηγήτρια στο Πρότυπο Γυμνάσιο Πειραιά

«Διδάσκοντας για τους Μακεδόνες αγωνιστές στο σχολείο μέσα από τα Απομνημονεύματα ηρώων της Επανάστασης»

• Φωτιάδης Κωνσταντίνος

Επίτιμος καθηγητής Ιστορίας του Νέου Ελληνισμού στο Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης της Παιδαγωγικής Σχολής Φλώρινας

«Ο Ελληνισμός του Πόντου την περίοδο της Οθωμανοκρατίας – η συμβολή των Ποντίων στον απελευθερωτικό αγώνα»

• Ίντος Χρήστος

Συνταξιούχος Δάσκαλος, πρώην Σχολικός Σύμβουλος, συγγραφέας πολλών εργασιών & βιβλίων για το νομό Κιλκίς

«Ο νομός Κιλκίς στα χρόνια της σκλαβιάς και της Ελληνικής Επανάστασης του 1821»