ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ

Ενημερώνουμε τους Γονείς & Κηδεμόνες ότι εάν επιθυμούν τα παιδιά τους να φοιτήσουν στο ολοήμερο, να έρθουν στο σχολείο αύριο από τις 13:15 μέχρι και τις 14:00 να κάνουν δηλώσεις. Την Παρασκευή από τις 13:15 έως τις 14:00. Η εγγραφή των παιδιών με βάση τον καινούργιο νόμο γίνεται χωρίς προϋποθέσεις! Τα παιδιά που εγγράφηκαν τον Ιούνιο ισχύει η φοίτησή τους στο Ολοήμερο. Αν κάποιος γονέας έχει πρόβλημα με την ώρα και δεν προλαβαίνει να τηλεφωνήσει στο σχολείο για να εξυπηρετηθεί.

Αριθμ. Φ7/118139/ΦΔ/Δ1
Εγγραφή και φοίτηση των μαθητών/τριών στο ολοήμερο πρόγραμμα των Ολοήμερων Δημοτικών Σχολείων.

Οι μαθητές/τριες εγγράφονται στο Ολοήμερο Πρόγραμμα κατόπιν σχετικής αίτησης-δήλωσης των γονέων/κηδεμόνων τους. Οι Διευθυντές/ντριες και οι Προϊστάμενοι/νες των Δημοτικών Σχολείων κάνουν δεκτές όλες ανεξαιρέτως τις αιτήσεις των γονέων/κηδεμόνων για φοίτηση των μαθητών/τριών στο Ολοήμερο Πρόγραμμα, χωρίς προϋποθέσεις. Ενδιάμεση αποχώρηση των μαθητών/τριών μπορεί να γίνεται μετά το τέλος της 2ης ώρας του Ολοήμερου Προγράμματος (15:00), εφόσον κατατεθεί σχετική ενυπόγραφη δήλωση των γονέων/κηδεμόνων. Στη συγκρότηση των τμημάτων του Ολοήμερου Προγράμματος λαμβάνεται υπόψη η δηλωθείσα ώρα αποχώρησης των μαθητών/τριών που αναγράφεται στη σχετική υπεύθυνη δήλωση των γονέων/κηδεμόνων κατά την εγγραφή τους. Η αποχώρηση των μαθητών/τριών του Προαιρετικού Ολοήμερου Προγράμματος πραγματοποιείται στις 16:00 σύμφωνα με το Ωρολόγιο Πρόγραμμα του Ενιαίου Τύπου Ολοήμερου Δημοτικού Σχολείου“.